تاریخ انتشار:۰۴ اسفند ۱۳۹۳در ۸:۵۲ ق.ظ کد خبر:102 تعداد بازديد: 772 بازدید

اختصاصی

بروز خشم، تولید جنایت و یک عمر ندامت با طعم زندان

image_pdfimage_print

هر انسانی در برهه هایی از زندگی دچار خشم شده است و در طول روز نیز با افراد خشمگین مواجه می شویم. اما مشکل اینجاست که درست بعد از فروکش شدن خشم، اغلب شاهد نتایج منفی و زیانباری در اجتماع بوده ایم و کمتر مواردی پیش آمده که این نوع برخورد پرخاشگرانه نتایج مثبتی به همراه داشته باشد.

امروزه هر کسی به گونه ای با مسئله خشم درگیر است و گاه این مسئله در رده های مختلف جامعه، از بلندپایه ترین افراد گرفته تا نزدیکترین فرد به ما درخانواده بروز می کند. ولیکن اگر افراد مدیریت خوبی بر رفتار و گفتار خود نداشته باشند همواره شاهد بروز ناهنجاری یا جرائمی خواهیم بود. گاه خشم و عدم کنترل آن می تواند دردسرهاي بزرگي در زندگی پديد آورد که گاهاً جبران ناپذیر است. پرخاشگری و پایین آمدن آستانه تحمل مردم پدیده ای است که در جامعه ما بسیار شایع شده است با توجه به توسعه و پیشرفت‌های مختلف در سطح جامعه و بروز مشکلات جدید ازجمله ترافیک، آلودگی هوا، معضلات و مشکلات اقتصادی مردم، تحمل و صبر جامعه در مواقع مختلف بسیار پایین آمده است .

در طول روز نزاع‌ها و درگیری‌های خیابانی مختلفی را می توانیم شاهد باشیم؛ نزاع‌هایی که گاهی به جرح و قتل منجر می شوند. خشم و پرخاشگری در جامعه یکی از عوامل اصلی وقوع نزاع‌های مختلف است به گونه ای که متاسفانه در نزاع‌های ساده هم شاهد درگیری های مختلف و متعددی هستیم. با توجه به مسائل و مشکلات و شرایط اجتماعی هر قدر هم فرد مقاوم باشد، نهایتا این فشارها موجب بروز رفتارهای خشونت‌بار می‌شود. متاسفانه در کلان‌شهرها این مسئله پیچیده تر می شود و آستانه تحمل و صبوری مردم بسیار پایین تر است و این موضوع در زندگی تک‌تک شهروندان، به‌ویژه در افزایش نزاع‌های خیابانی، مشهود است. وقتی به هر دلیلی آستانه تحمل عمومی اجتماع پایین بیاید، نزاع‌های خیابانی افزایش پیدا می‌کند. به‌طور کلی، کاهش آستانه تحمل موجب بالا رفتن خشم و آسیب‌های ناشی از آن می‌شود. خشم، بخشي طبيعي از وجود انسان است که تسلط بر آن آسان نيست. فشارهای روانی و اقتصادی در جامعه افراد را به پنبه آغشته به الکلی بدل کرده که با هر جرقه کوچکی آتش خشم خود را بر سر هم فرو می‌ریزند.

دلایل وقوع خشم های اجتماعی

یکی از مهم‌ترین دلایل  افزایش خشونت در جامعه مشکلات مالی و معیشتی است.  از یک‌سو بیکاری افراد و از سوی دیگر هم هزینه‌های گزاف زندگی موجب بروز مسائل ومشکلات پیچیده ای در جامعه می شود. همین پدید آورنده استرس در جامعه است؛ به ویژه در تعاملات روزمره که درنتیجه با بروز کوچک‌ترین مشکل، افراد با هم درگیر می‌شوند. بروز خشم مربوط به دلایل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی افراد است مشکلات اقتصادی، مشکلات شخصی و روانی، بیماری یکی از عزیزان، بیکاری و مرگ و گاهاً مسائل پیرامونی طلاق در بروز پدیده خشونت در بین مردم بسیار تاثیرگذار بوده است. با تمام این تفاسیر خشونت در جوامع نزدیک‌ترین راه‌حلی است که افراد با انتخابش به دنبال رفع تنش‌های روزمره می باشند.

ارتباط خشم و جرم

علم و تکنولوژی با هدف آرامش و ایجاد اوقات فراغت بیشتر برای انسان جهت رسیدگی بهتر امور زندگی روزمره و رفاه بیشر گسترش می یابد. اما امروزه علی رغم این همه پیشرفت و اختراعی که بشر کسب نموده شاهد بروز ناهنجاری ها و آسیب های بسیاری در جوامع می باشیم. از جمله خشم ناگهانی در افراد که ماحصل آن در بسیاری از مواقع منتج به وقوع جرائم مختلف شده است. همانطور که میدانیم وجود انسان سرشار از هیجانات مختلف است که یکی از این هیجانات، بروز و وقوع خشم  می باشد . این رفتار هیجانی جزئی اساسی از شخصیت انسانهاست که در تمام افراد بشر به شکل های مختلف پدید می آید. این نوع هیجان روزانه بر اثر عوامل اجتماعی مختلف واقع می شود.

خداوند هیچ نیرویی را در انسان بی‌فایده نیافریده است هنگامی كه انسان خشمگین می‌شود تمام توان او بسیج می‌گردد و قدرت او چندین برابر می‌شود فلسفۀ وجودی این حالت در واقع آن است كه اگر جان و مال یا منافع انسان به خطر بیفتد، حداكثر دفاع را در برابر مهاجم داشته باشد و این نعمتی بسیار بزرگ است. بنابراین نیروی غضب نیروی مفید و مهم دفاعی است و برای بقای حیات انسان ضرورت دارد مشروط بر اینكه در جای خود به كار گرفته شود كسانی كه فكر می‌كنند خشم و غضب را باید كشت و خاموش نمود کاملا در اشتباه هستند اگر این نیرو در حد اعتدال باشد فواید زیادی در بر دارد.

در هنگام خشم و عصبانیت انسان تعادل خود را از نظر روحی و روانی از دست میدهد و این عدم تعادل ، انسان را از مسیر صحیح خود دور می سازد و ممکن است تحت تأثیر این خشم به اقداماتی دست بزند که بواسطه آنی بودن و یا انجام امر بدون تفکر، عواقب جبران ناپذیری برای فرد به همراه داشته باشد تا آنجا که حتی ممکن است سرنوشت فرد را نیز تحت الشعاع خود قرار دهد . این موضوع به قدری حائز اهمیت است که مولای متقیان حضرت علی (ع) فرموده است به هنگام خشم نه تنبیه نه تشویق و نه دستور . بنابراین شناخت چگونگی خشم و راه مقابله با آن باعث می شود که انسان در آن موقعیت خاص بتواند خشم را تحت کنترل در آورده و از هر گونه تصمیم عجولانه پرهیز نماید و از عواقب بعدی آن نیز پیشگیری کند.

بنابراین باید گفت یکی از پیامد های مخرب و غیر قابل جبران که در پی بروز خشم واقع می شود جرم و جنایت می باشد. در مطالعات مختلفی که بر روی علل وقوع جرم در بین زندانیان صورت گرفته مشاهده شد رابطه مستقیمی بین دلایل ارتکاب جرائم و عدم کنترل خشم وجود دارد. به ویژه در جرائمی مانند ضرب و جرح و قتل که غالباً زائیده خشم افراد است و در تحقیقات و مصاحبه های انجام شده از زندانیان مشخص گردید؛ وقوع دیگر جرائم نیز رابطه غیر مستقیمی با مقوله خشم، غضب و عدم کنترل آن وجود دارد. خشمی که بطور آنی به وقوع پیوسته و فرد نتوانسته برای یک لحظه خود را کنترل کند و او را به واکنش وا داشته که منجر به وقوع حادثه ای جبران ناپذیر شده است. ولیکن بعد از آن فرد احساس تاسف و پشیمانی شدید دارد ولی جبران آنچه به وقوع پیوسته غیر ممکن و محال است. پدیده ای مانند هل دادن خیلی ساده که از سرخشم آنی واقع می شود؛ مسئله ای نیست که فقط در قصه، فیلم و یا افسانه ها باشد بلکه در واقعیت بسیار مشاهده شده که افرادی معقول و بدون سابقه کیفری و رفتار ناهنجار مرتکب قتل یا جنایتی شده اند که باور آن غیر ممکن به نظر می رسد.

مدیریت خشم

هدف مديريت خشم كاهش احساسات هيجاني و برانگيختگي فيزيولوژيكي ناشي از خشم است. شما نه مي توانيد از چيزها يا افرادي که شما را عصباني مي كنند، رها شويد و نه مي توانيد آنها  را تغيير دهيد ولي مي توانيد ياد بگيريد واكنش هاي خود را كنترل كنيد. نبود آموزش‌های اجتماعی، استرس‌های روانی و فشارهای اقتصادی و اجتماعی موجب بروز خشم‌های آنی و رفتارهای خشن در جامعه شده است. اگر برای پدیده خشونت راهکاری ارایه نشود، در آینده نزدیک با موجی از خشونت‌های فزاینده روبه‌رو خواهیم بود که این موضوع به‌شدت برای امنیت اجتماعی جامعه خطرناک است.

اکثر افراد جامعه هنوز گفت‌وگو و تعامل سازنده را یاد نگرفته‌اند، اگر آموزش مهارت‌های زندگی و چگونگی رفع تنش ها به مردم آموزش داده شود؛ افراد می‌توانند سخت‌ترین چالش‌ها و تنش‌ها را با گفت‌و‌گو حل کنند. متاسفانه امروزه افراد فکر می کنند که باید مشکلاتشان را با زور حل نمایند و تصور می کنند هر کس نفوذ و قدرت بیشتری داشته باشد اموراتش بهتر رفع و رجوع می شود. پس استفاده از خشونت را برای خود مشروع تصور می کنند.

))   به امید کمک به رشد و ارتقاء ارزش ها  ))

منابع:

۱-      ستوده ، هدایت ا… (۱۳۸۱) –  آسیب شناسی اجتماعی (چاپ نهم ) ،  تهران :  انتشارات آوای نور .

۲-      –   ستوده ، هدایت ا… و دیگران (۱۳۷۶) – روان شناسی جنایی ، تهران : انتشارات آوای نور

۳-      –   کی نیا ، مهدی (۱۳۶۹) – مبانی جرم شناسی (چاپ اول ) – تهران : انتشارات دانشگاه تهران .

۴-      –   . کلینه ، کرس ، ال (۱۳۸۱)- مهارتهای زندگی  ترجمه : شهرام محمد خانی  ،تهران :  انتشارات اسپند هنر .

مطالب مرتبط


ارسال نظر

Go to TOP