تاریخ انتشار:۰۴ اسفند ۱۳۹۳در ۸:۵۴ ق.ظ کد خبر:106 تعداد بازديد: 767 بازدید

اختصاصی

اثرات زندانبانی اسلامی

image_pdfimage_print
امنيت و ميزان آن براي كليه نظامهاي سياسي و شهروندان صرف نظر از سطح توسعه اقتصادي و اجتماعي ونوع ايدئولوژي مهمترين و با اولويت ترين مسأله به شمار مي آيد.
اصولا انسان براي رسيدن به يك درجه موفقيت در زندگي براي رسيدن به اهداف والاي انساني بعد از بر آوردن نيازهاي فيزيولوژيكي كه اساس موجوديتش را تشكيل مي دهد، نياز به وجود امنيت و آسايش دارد. نياز به امنيت پس از نيازهاي فيزيكي انسان به عنوان يكي از ساختارهاي اساسي وپايه اي تشكيل دهنده شخصيت فرد قلمداد مي شود و تا زماني كه فرد در زندگي روزمره خود احساس امنيت نكند هيچ پيشرفتي در طول ساختار شخصيتي خود نخواهد كرد.
بنابراين براي تأمين امنيت در جوامع انساني قوانين و مقرراتي در نظر گرفته شده است.
زندان ارتباطات اجتماعي افراد روي گردان از قانون و قانون شكن را محدود كرده و بدين ترتيب علاوه بر مجازات اين گونه افراد، امنيت براي سايرين نيز تأمين می گردد. پس مي توان گفت زندان مي تواند تأمين كننده امنيت در جامعه باشد.
از طرفي مطالعه اقسام جرم هايي كه افراد موجود در زندانها مرتكب شده اند مي توان ريشه هاي به وجود آمدن اين جرم ها را شناسايي و از گسترش و پيشروي آنها پيشگيري به عمل آورد و از اين طريق با كاهش جرم و جنايت امنيت را در جامعه بالا برد.
نظام اسلامي با بهره مندي از ارزشهاي والاي اسلامي و تعاليم انسان ساز قرآن در برخورد و رويارويي با مجرمين همواره سعي بليغ داشته است رفتار مناسب و در شأن نظام و برپايه رهنمودهاي قرآن اتخاذ نمايد.
مسئولان زندان بايد به نكات زير در رابطه با زندانيان توجه داشته باشند:
الف) – واداشتن زندانيان به تفكر
ب) – احياي فطرت در آنها
ج) – درمان رواني براي افراد نيازمند
د) – درمان مذهبي ( توبه )
و)- آموزش فرهنگي وحرفه آموزي
نظام زندان بايد برنامه هاي خود ، بخصوص برنامه هاي فرهنگي، انسانهايي را تربيت نمايد كه با حس مسئوليت و متعهد به جامعه عودت داده شوند . انسانهايي كه احساس نمايند به جامعه بدهكار هستند و بايد در اولين فرصت در صدد جبران مافات برآيند.
در اصول زندانباني اسلامي، به نيروهاي انساني به عنوان منابع و ذخائر اصلي سازمان نگريسته شده كه در واقع بايد آن را بوجود آورند. شايسته است تعليم و تربيت پرسنل ، روندي متحرك و پويا و مستمر داشته باشد و بخشهاي تخصصي در زندانها تقويت شده و آموزش هاي ضمن خدمت و همچنين راههاي تحصيلات عاليه را به روي آنان بگشائيم .
در طراحي نوين و جديد اصول زندانباني اسلامي بايد كوشش شود كه كليه پرسنل نگهدارنده و تعليم دهنده به مجرمين، براي اثر گذاري معنوي و روحي بر روي زندانيان توانمند باشند . لذا لازم است كه پرسنل مذكور، خود به دانش هاي اخلاقي، معنوي، تعليم وتربيت، تهذيب اخلاق متبحر و كامل باشند.
گردآورندگان:
رسول حضرتی – محمد حسین شابهرامی – پیمان حسنی
منبع : کتب آسیب شناسی زندان

مطالب مرتبط


ارسال نظر

Go to TOP