تاریخ انتشار:۱۳ اسفند ۱۳۹۳در ۸:۰۵ ق.ظ کد خبر:269 تعداد بازديد: 1166 بازدید

يوگاي خنده

image_pdfimage_print

پس از سلامتي، خنده بهترين نعمت است .  حضرت علي (ع)

يوگاي خنده در هند اولين بار توسط پزشك هندي به نام مادان كاتاريا در ۱۳ مارس ۱۹۹۵ با بيش از ۲۵۰۰ باشگاه در جهان فعاليت مي كند.
پژوهشهاي گسترده اي كه در دو دهه گذشته در كشورهاي گوناگون انجام گرفته ثابت كرده است كه خنديدن اثر مثبتي بر دستگاههاي مختلف بدن دارد. خنده آثار منفي استرس را كه امروزه قاتل شماره يك جان آدمي شناخته شده است از تن و روان مي زدايد . بيش از ۷۰ درصد بيماريها و ناخوشي ها همچون بالا بودن فشار خون ، ناراحتي قلبي ، اضطراب ، افسردگي ، سرماخوردن هاي پي در پي ، زخم معده ،آلرژي ، آسم ، دردهاي تنفسي و حتي سرطان به نوعي با استرس در ارتباط هستند. همچنين ثابت شده كه خنده بي هيچ شك و ترديدي در تقويت دستگاه ايمني بدن كه در حفظ سلامتي و تندرستي ما نقش اساسي ايفا مي كند دخالت دارد.
يوگاي خنده ورزش بي همتايست كه از درهم آميختن خنده بي قيد و شرط با تمرينات تنفسي يوگا (پراناياما) پديد آمده و به كمك آن هركس مي تواند بدون اتكا به شوخي ، لطيفه و طنز بخندد.

تمرينات يوگاي خنده با چند تمرين گرم كننده:
شروع اين حركات شامل حركات كششي، در آوردن صداهاي آهنگين ، دست زدن و حركات موزون بدن است كه باعث كاهش خودداري افراد مي شود و روحيه بازيگوشي كودكانه در آنان پديد مي آورد. تمرينات تنفسي به منظور آماده كردن ريه ها براي خنديدن بكار مي رود و به دنبال آن برخي (تمرينات خنده) اجرا مي شود كه آميزه اي از درآوردن اداهای مختلف و حركات خيالي با روحيه اي بازيگوشانه هستند. اين كارها چنانچه با رفتارهاي گروهي درهم آميزد منجر به خنده هاي بي قيد و شرط از ته دل و طولاني مي شود.
يوگای خنده اغلب به صورت گروهي و با هدايت فردي دوره ديده كه او را رهبر گروه مي خوانند اجرا مي شود. يوگاي خنده، مردم، فرهنگ ها ، كشورها و زبان هاي گوناگون را به هم نزديك مي كند و با برقراري پيوندي عميق بين آنان به تقويت ارتباط اجتماعي
مي انجامد كه وجود آن براي احساس خوشبختي ضروري است.
هدف يوگاي خنده برقراري پيوندي صميمي ميان مردم به دور از پيش داوري است و معناي واقعي يوگا چيزي جز اين نيست. يوگاي خنده تندرستي ما را افزايش مي دهد . جلوي افكار و هيجانات منفي را مي گيرد و ما را با طبیعت روحاني مان در تماس قرار مي دهد. در ما روحيه گذشت ، مهرباني و دستگيري مي آفريند و باعث مي شود فعالانه به دنبال شادكردن ديگران باشيم.
*تغيير روحيه ي خودخواهانه به روحيه اي فداكارانه و همدلانه
توانايي خنديدن به چيزهايي كه پيش تر باعث احساس اضطراب ، خشم و عصبانيت ما مي شد. از آنجا كه ما آگاهانه به دنبال شادماني هستيم لازم است به فكر شادمان كردن اطرافيانمان نيز باشيم و اين براي شاد بودن ما ضروري است.
*افزايش اكسيژن در بافت هاي بدن ، باعث فعالتر شدن آنتي بيوتيك هايي چون آسينوگليكوسايد و دستگاه ايمني بدن
مي شود و سوخت و ساز سلولها را بهبود
مي بخشد (دكتر ليندا كوليزون ، پژوهشگر )
*تنفس عميق به كمك پرده ديافراگم باعث پاكسازي دستگاه لنفي و خون از لنف مي شود و اين به افزايش سم زدايي تا ۱۵ برابر بيشتر از حد طبيعي مي انجامد (دكتر جي دبليوشيلر متخصص غدد لنفاوي)
*اكسيژن نقش بنيادي در عملكرد صحيح دستگاه ايمني بازي مي كند و نارسايي اكسيژن را مي توان مهمترين علت بيماريها دانست.
زهرا ميرزايي معاون سلامت ، اصلاح و تربيت ندامتگاه شهرري

مطالب مرتبط


ارسال نظر

Go to TOP