تاریخ انتشار:۱۷ اسفند ۱۳۹۳در ۳:۲۵ ب.ظ کد خبر:358 تعداد بازديد: 652 بازدید

رئیس کل دادگستری استان کرمان

انجمن حمایت زندانیان کرمان۶۷۰میلیلون تومان به زندانیان کمک کرد

image_pdfimage_print

رئیس کل دادگستری استان کرمان از کمک ۶۷۰ میلیلون تومانی انجمن حمایت از زندانیان به زندانیان و خانواده های آنها طی سال گذشته خبر داد.

به گزارش کرمان فردا، یدالله موحد در جلسه هیئت مدیره انجمن حمایت زندانیان استان کرمان اظهار داشت: انجمن حمایت زندانیان استان کرمان انجمنی خیریه است که با حضور جمعی از مسئولان و معتمدین تشکیل شده و در شهرستان هایی که زندان در آنجا وجود دارد راه اندازی شده است.

وی هدف از تشکیل این انجمن را کمک به زندانیان و خانواده هایی که بضاعت مالی ندارند عنوان کرد و گفت: همچنین این انجمن در بحث حرفه آموزی، درمان، فرهنگی، ورزشی و کمک به آزادی زندانیان بی بضاعت فعالیت می کند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان افزود: نزدیک ۷۰ سال از فعالیت این انجمن در کشور می گذرد که بعد از انقلاب اسلامی فعالیت این انجمن به وضوح پررنگ تر و وسیع تر گشته است.

موحد در ادامه گفت: این انجمن زیر نظر اقدامات تامینی و تربیتی سازمان زندان ها بوده و اعضای آن فرماندار، رئیس زندان شهرستان، مدیرکل زندان های استان، و بقیه معتمدین است.

وی انجمن حمایت از زندانیان را یکی از انجمن های موفق در شهر کرمان عنوان کرد و گفت: ما بین این انجمن ها، انجمن مرکز استان کرمان موفق تر عمل کرده است.

موحد با بیان اینکه ستاد دیه نیز به نوعی در این امر انجمن حمایت از زندانیان استان کرمان را کمک می کند گفت: در حال حاضر تنها ۳۰۰ خانواده تحت پوشش این انجمن قرار دارد و به آن ها مستمری تعلق می گیرد که عدد آن ناچیز است و انشاالله با بالا بردن درآمد انجمن بتوانیم کمک بیشتری به زندانیان و خانواده های بی بضاعت آنها کنیم.

وی در ادامه اظهار داشت: درآمد انجمن کرمان و کشور معمولا در دو بخش یکی اختصاصی و انتفاعی و دوم خیرین است و کمک های دولتی نیز جز تسهیلات بانکی که به خانواده زندانی یا زندانی پس از خروج از زندان که با آن کاری را شروع کند نیست.

رئیس کل دادگستری استان کرمان تصریح کرد: دولت قبلا پولی را که به انجمن می داد تا به خانواده و زندانیان بی بضاعت کمک کنند در حال حاضر در اختیار کمیته امداد قرار داده و از طریق کمیته این سهم پرداخت می شود.

موحد گفت: انجمن حمایت از زندانیان استان کرمان حدود ۲۴ میلیارد تومان سرمایه شامل زمین مسکونی، تجاری، هشت واحد ساختمان، یک نانوایی، چاپخانه، مزرعه کشاورری و دامداری بعثت در بردسیر، دو دستگاه کمپرسی و … دارد که درآمدزاست ولی سرمایه مولد و یا تولیدی نیست که نقدینگی را به انجمن بیاورد تا بتواند حمایت بیشتری از زندانیان و خانواده آنان کند.

کمک ۶۷۰ میلیلون تومانی انجمن حمایت زندانیان

وی افزود: طی سال گذشته انجمن حمایت زندانیان استان کرمان ۶۷۰ میلیون تومان به اشکال مختلف به زندانیان و خانواده های آن ها در قالب ۱۵ مورد مستمری، سبدهای کالا، کمک به زندانیان شاغل، حق الزحمه روحانیون، تامین جهیزیه دختران مددجو، تامین مخارج مدرسه، لباس ورزشی، پرداخت قبوض آب و برق، هزینه انتقال زندانیان بی بضاعت به شهرستان، وسایل گرمایشی و سفر و … کمک کرد.

موحد ادامه داد: اگر بتوانیم محیط کاری و مولد را برای زندانیان ایجاد کنیم این انجمن با درآمدزایی که خود زندانیان نیز در زندان خواهند داشت می تواند حمایت و کمک بیشتری را به خانواده های بی بضاعت آنها کند و باید خانواده زندانیان را نیز توانمند کرد تا بتوانند معیشت خود را اداره کنند.

سلب مسئولیت اولین اثر منفی زندان روی افراد

وی اولین اثر زندان را روی زندانی سلب مسئولیت دانست و گفت: اگر یک مدت زیاد از این سلب مسئولیت از فرد زندانی بگذرد برای او عادت شده و بعد از خروج از زندان نیز این سلب مسئولیت را نیز به همراه خود می برد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه بیشترین زندانی های جرائم غیرعمد از جمعیت فعال کشور بین ۱۹ تا ۴۰ سال قرار دارند، گفت: تنها راه گریز از سلب مسئولیت زندانیان ایجاد اشتغال در زندان برای آنهاست و اینکه نگذاریم این حس مسئولیت در آنها از بین برود.

وی تاکید کرد: نباید بگذاریم حتی یک ساعت حس مسئولیت از آنها گرفته شود و بدانند هنوز در قبال خانواده خود که بیرون از زندان هستند مسئول می باشند.

اشتغالزایی برای زندانیان هدف انجمن حمایت زندانیان

محمدعلی توحیدی فرماندار کرمان نیز در این جلسه عنوان کرد: تفکیک سازی زندانیان مواد مخدر از دیگر زندانیان باعث حل شدن حدود ۷۶ درصد از مشکلات انجمن و کار زندان بانان خواهد بود.

وی با توجه به اینکه انجمن دنبال این است که اشتغال ایجاد شود، گفت: زندانیان می توانند در زندان اشتغال و درآمدزایی داشته باشند چرا که فضا بازتر خواهد شد.

توحیدی گفت: ما باید دارایی های انجمن حمایت از زندانیان استان کرمان را از بالقوه به بالفعل در بیاورم تا زندانیان نیازمند و خانواده آنها بتوانند از منافع آن بهره ببرند و این کار نیازمند یک هنرمندی است.

مطالب مرتبط


ارسال نظر

Go to TOP