تاریخ انتشار:۲۹ آذر ۱۳۹۴در ۶:۲۱ ق.ظ کد خبر:677 تعداد بازديد: 1200 بازدید

مرکز مشاوره خانواده و مرکز مشاوره ازدواج ارائه دهنده بهترین خدمات مشاوره ای در ایران

image_pdfimage_print

یکی از ناهنجاری های جامعه جرم و تبعات ناشی از آن است. در هر جامعه ای هستند افرادی که نظم در جامعه را برهم زده و امنیت اجتماعی و حقوق شهروندی را به خطر می اندازند جامعه قانون داشته و این قانون اجتماعی دستور می دهد که با چنین افرادی باید برخورد قاطع شود. انسان موجودی با عقل و خرد است و کارهای خود را خردمندانه انجام می دهد بنابراین وقتی وی مرتکب جرم می شود آگاهانه این کار را انجام می دهد و بنابراین خودشان مسئول کامل رفتارشان هستند.
همانطور که گفتیم بنا به قوانین جامعه این افراد باید مجازات شوند و یکی از راه های مجازات بزهکاران زندان بوده و یا به نوعی زندانی کردن آنان است. با توجه به آمارهای موجود متاسفانه میزان زندان ها و افراد زندانی رو به افزایش است البته گاهی هم افرادی را در زندان ها می یابیم که هیچ جرمی را مرتکب نشده اند اما به دلیل بدهکاری در زندان به سر می برند. تداوم این زندانی ها چه به عمد و یا چه غیر عمدی می تواند تاثیرات منفی بسیاری را بر روی خانواده های درگیر زندانی ها بگذارد.
تاثیرپذیری فرزندان و الگو برداری آنان از خانواده مشخص و اثبات شده است.همه روانشناسان و جامعه شناسان به این نکته تاکید مرده و ادامه داده اند که افرادی که خانواده شان درگیر زندان بوده و یا فردی از اعضای خانواده در زندان به سر می برد، مشکلات بسیاری را تجربه می کنند مشکلاتی اقتصادی و یا روحی و روانی که هرکدام به تنهایی می تواند فشار بسیاری را بر خانواده ها وارد نماید. طبق تحقیقات اکثر کودکانی که در آینده مجرم می شوند به دلیل متلاشی شدن خانواده آنان به دلیل زندانی شدن یکی از اعضای خانواده است. حال هنگامی که این کودکان تبدیل به نوجوان و یا جوان شوند، این مشکلات می تواند وسیع تر شود.زیرا آنان نمی توانند این ذلت و کوچکی که یکی از اعضای آنان در زندان باشد را تحمل کنند.
از دیگر مشکلاتی که این خانواده ها با آن درگیر هستند، عدم حمایت از اطرافیان است زیرا اطرافیان آنان به آنها به عنوان یک خانواده زندانیان نگاه کرده و به آنان بدبین هستند. بنابراین توصیه روانشناسان به قانونگذار جامعه این است حتی الامکان از زندانی کردن افراد بی گناه که بدهکار هستند خود درای کرده و زندان را جایی برای جرایم خطرناک قرار دهند البته توصیه اصلی به خانواده ها است که از انجام جرم خودداری کنند و به آینده خانواده شان بیاندیشند.

مطالب مرتبطارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP