اختصاص ۱۲ میلیارد تومان به خانواده زندانیان از سوی سازمان زندان‌ها

رئیس سازمان زندان‌ها گفت: این سازمان با تخصیص 12میلیارد تومان به خانواده زندانیان سعی کرد بخشی از مشکلات آنها را حل کند.

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس،«اصغر جهانگیر» در نوزدهمین جشن حمایت از خانواده زندانیان که امروز برگزار شد، اظهار داشت: اعتقاد داریم زندانی اگر خطا کرده، باید مجازات شود اما باید خانواده وی را از زندانی جدا کنیم.

وی افزود: زمانی که فردی به زندان می‌رود مشکلاتی از جمله مشکلات معیشتی برای خانواده وی ایجاد می شود.

رئیس سازمان زندانها گفت: سال گذشته کار شناسایی 10 هزار همسر زندانی که به علت زندانی شدن سرپرست خانواده خواستار طلاق بودند انجام شد و از فروپاشی این خانواده‌ها با برگزاری کلاس‌های مشاوره جلوگیری شد.

جهانگیر افزود: همچنین سال گذشته 2 هزار و 500 فرزند زندانی که در معرض اعتیاد بودند شناسایی شدند که با کمک نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد از سقوط آنها جلوگیری شد و همچنین بیش از 700 فرزند زندانی که ترک تحصیل کرده بودند تلاش شد که به مدارس باز گردند.

وی ادامه داد: در سال گذشته با تخصیص 12میلیارد تومان به خانواده زندانیان سعی کردیم بخشی از مشکلات انها حل شود و همچنین 825 خانواده زندانی که دارای مشکلات خاص مانند بیماری‌های خاص، فرار از منزل فرزندان و زندانی شدن همزمان والدین بودند شناسایی شدند و به مشکلات آنها رسیدگی شد.

رئیس سازمان زندانها بیان داشت: از دیگر اقدامات سال گذشته 202 انجمن حمایت از خانواده زندانیان تشکیل شده که در هفته 2 مرتبه با خانوده زندانیان ملاقات دارند و با مشکلات خانواده ها از نزدیک آشنا می شوند و در تلاش برای حل آنها هستند و همچنین تشکیل مجمع حمایت از خانواده زندانیان از دیگر اقداماتی بود که سال گذشته انجام شد تا بحث خانواده زندانیان از خود زندانی جدا شود.

جهانگیر گفت: آمارها نشان می دهد 22 درصد زندانیان ملاقاتی ندارند و در ماه‌های اول ملاقات‌ها زیاد است اما با طولانی شدند زمان زندانی ملاقات‌ها کم می‌شود. زمانی که حمایت خانوده‌ها کم می‌شود زمینه قتل و آسیب‌های اجتماعی زیاد می‌شود لذا حمایت از خانواده زندانیان زمینه ایجاد این آسیب‌ها را کاهش می‌دهد.